نمایش مطلب

ترابرد سیم کارت چیست

ترابرد یا انتقال سیم کارت، قابلیتی است که به کاربران این امکان را می دهد تا بتوانند با یک شماره واحد از‌ اپراتور های مختلف تلفن همراه استفاده کنند. به ‌عبارت‌ دیگر در صورت وجود این خدمت، کاربران می توانند اپراتور خود را بدون تغییر دادن شماره تلفن همراه تغییر دهند. در این  صورت کاربر قابلیت استفاده از تمامی خدمات ارائه  شده در اپراتور پذیرا را دارد و همچنین تعرفه پرداختی اپراتور پذیرا برای کاربر اعمال می شود. وجود خدمت ترابرد در اپراتورهای تلفن همراه، رقابت در میان اپراتورها را افزایش داده و درنتیجه بهبود کیفیت خدمات ارائه‌شده با هزینه های کمتر را منجر می شود.

اپراتور پایه

اپراتوری که مشترک جهت دریافت خدمات تلفن همراه برای بار اول، در آن ثبت نام کرده، اسناد و مدارک مورد نیاز برای احراز هویت و ثبت نام را به اپراتور مذکور تحویل داده، و سند اشتراک دریافت کرده است.

اپراتور پذیرا (مقصد، جدید)

اپراتوری که مشترک یک اپراتور، قصد استفاده ازخدمات آن را بدون تغییر شماره خود دارد.

اپراتور فرستنده(مبدا، فعلی)

اپراتوری که مشترک در هنگام درخواست ترابرد شماره، ازخدمات وی استفاده می کند و قصد دارد بدون تغییر شماره خود، از خدمات اپراتور دیگری استفاده کند.

شناسه ترابرد

شماره اختصاص داده‌شده به هر مشترک در هنگام یک ترابرد که برای سهولت شناسایی و پیگیری فرآیند ترابرد است.

ترابردپذیری شماره تلفن همراه چیست؟

ترابردپذیری شماره تلفن همراه سرویسی است با استفاده از آن شما می توانید با حفظ شماره سیم کارت تلفن همراه خود از یک اپراتور سیم کارت تلفن همراه به اپراتور دیگر منتقل شده و از خدمات اپراتور جدید استفاده کنید.

مزایای استفاده از ترابردپذیری سیم کارت شماره تلفن همراه چیست؟

مزیت اصلی ترابردپذیری سیم کارت شماره تلفن همراه، آزادی در انتخاب است. شما می توانید بدون از دست دادن شماره های موجود خود اقدام به انتخاب یک ارائه دهنده خدمات جدید نمایید.

از چه زمانی ترابردپذیری سیم کارت شماره تلفن همراه در ایران اجراشده است؟

بر اساس طرح فعلی در تاریخ 20 تیر 1395

آیا می توانم سیم کارت دیتای خود را ترابرد کنم؟

بله، صرف نظر از نوع سیم کارت و نحوه استفاده از آن (به عنوان مثال مصرف دیتای موبایل) شما می توانید فرایند ترابرد را انجام دهید.

آیا هر زمانی که بخواهم می توانم ترابرد را انجام دهم؟

شما تنها می توانید شماره تلفن همراهی را ترابرد نمایید که حداقل به مدت 90 روز در اپراتور فعال بوده باشد. این به این معناست که:

 • برای خطوطی که متقاضی ترابرد میباشند، میبایست سه ماه از تاریخ فعالسازی خط گذشته باشد
 • در هر سال بیش از دو بار امکان ترابرد یک شماره وجود ندارد.

آیا امکان ترابرد بدون تایید مشترک وجود دارد؟

خیر، تنها خود مشترک (و یا شخص حقوقی مجاز) می تواند یک ترابرد را تایید کند.

آیا می توانم سیم کارت اعتباری خودم را به سیم کارت دایمی ترابرد کنم؟

خیر،ترابرد به صورت نظیر به نظیر امکان پذیر است یعنی دایمی به دایمی واعتباری به اعتباری

پس از گذشت چه مدت از ترابرد میتوان به اپراتورپایه بازگشت؟

برگشت به اپراتور پایه محدودیت زمانی ندارد وهر وقت مشترک اراده کند میتواند به اپراتور پایه پورت بک نماید.

 

آنچه باید پیش از ترابرد دانست

 1. انجام فرآیند ترابرد تنها در ساعات اداری سیستم ترابردپذیری شماره تلفن همراه یعنی شنبه تا چهارشنبه ساعات 8 صبح الی5 بعد از ظهر و پنج شنبه ها ساعات 8 صبح الی 3 بعد از ظهر (بجز تعطیلات رسمی) امکان پذیر است. البته مشترک می تواند درخواست خود را در ساعات و روزهای غیر اداری و ایام تعطیل نیز در پورتال اپراتور پذیرا ثبت نماید.
 2. درخواست ترابرد به دوصورت الکترونیکی یا حضوری (با تکمیل فرم درخواست ترابرد) قابل انجام است.
 3. هر مشترک برای هر شماره تلفن همراه، صرفآ دو بار در سال امکان ترابرد دارد (البته بازگشت به اپراتور پایه، ترابرد محسوب نمی شود).
 4. امکان اولین ترابرد صرفآ پس از گذشت 3 ماه از زمان فعالسازی سیم کارت در اپراتور پایه وجود دارد، اما برای ترابردهای بعدی هیچ محدودیت زمانی وجود نخواهد داشت.
 5. از آنجایی که هر مشترک در هر اپراتور نهایتآ می تواند 10 شماره تلفن همراه فعال (اعم از اعتباری و دائمی) را در اختیار داشته باشد، لذا در صورت حضور یک مشترک حقیقی با مالکیت 10 شماره فعال در اپراتور پذیرا، امکان ترابرد شماره وی به اپراتور پذیرا وجود نخواهد داشت.
 6. ترابرد شماره مشترکین دائمی منوط به تسویه صورتحساب اولیه صادر شده از سوی اپراتور فرستنده است. مشترک دائمی باید به محض دریافت پیامک صورتحساب اولیه از اپراتور فرستنده، ظرف مدت زمان یک روز کاری نسبت به پرداخت مبلغ تعیین شده در صورتحساب اقدام کند. عدم تسویه صورتحساب اولیه توسط مشترک ظرف یک روز سبب عدم تایید درخواست ترابرد می گردد.
 7. امکان غیر فعال شدن شماره مشترکین دائمی که نسبت به تسویه حساب نهایی با اپراتور فرستنده اقدام نکنند، از سوی اپراتور پذیرا وجود دارد (برابر مصوبه شماره 207 کمیسیون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی).
 8. شماره مشترک اعتباری پس از ترابرد، کماکان به صورت اعتباری و شماره مشترک دائمی پس از ترابرد شماره، به صورت دائمی در اپراتور پذیرا باقی خواهد ماند (ترابرد به صورت نظیر به نظیر امکان پذیر است).
 9. پس از ترابرد شماره اعتباری، اعتبار مشترک در اپراتور فرستنده صفر خواهد شد، لذا مشترک بایستی ملاحظات لازم را تا قبل از نهایی شدن درخواست ترابرد به عمل آورد.
 10. پس از مهاجرت به شبکه اپراتور پذیرا، تمامی خدمات و بسته های قبلی دریافتی مشترکین دائمی و اعتباری در اپراتور فرستنده (اعم از اینترنتی، پیامکی و غیره)، بجز پیامک های بانکی و خدمات دولتی، قطع می شود. همچنین مشترک از تمامی خدمات اپراتور پذیرا بهره مند خواهد شد.
 11. پس از ترابرد، کلیه تعرفه های مکالمه (اعم از تماس صوتی و پیامکی) مشترک بر اساس تعرفه های اپراتور مقصد محاسبه خواهد شد.
 12. درخواست ترابرد از سوی مشترکین حقوقی الزامآ باید از سوی صاحبان امضای مجاز و یا نمایندگان معرفی شده به صورت کتبی از سوی صاحبان امضا اعلام گردد.
 13. در صورت درخواست ترابرد شماره توسط مشترکین حقوقی به صورت الکترونیکی، پیامکی از طریق اپراتور پذیرا به مشترک اطلاع می دهد که با مراجعه حضوری به یکی از دفاتر اپراتور پذیرا نسبت به ثبت درخواست ترابرد به صورت حضوری اقدام کند. عدم مراجعه مشترک برای ثبت درخواست به صورت حضوری به معنای انصراف از درخواست ترابرد خواهد بود.
 14. ترابرد شماره مشترکین که دارای هر گونه قرارداد و یا تعهد بلندمدت در زمینه محصولات یا خدمات (مثلا طرحهای خاص، بسته های اینترنت 2+2 یا گوشی اقساطی، مکالمه همراهی و ...) هستند تنها در صورت تسویه حساب و پرداخت مبلغ تخفیفات اخذ شده امکان پذیر است.
 15. آنچه باید در حین ترابرد دانست

 16. پس از ارسال درخواست ترابرد، ممکن است بنا به دلایلی در مراحل مختلف درخواست مشترک رد شود که این دلایل جهت رفع و اقدام مجدد، از طریق پورتال اپراتور پذیرا، دفتر خدمات مشترکین و یا مراکز تماس اپراتور به اطلاع مشترک خواهد رسید.
 17. پس از تایید درخواست ترابرد مشترک توسط اپراتور فرستنده، اپراتور پذیرا بایستی سیم کارت جدید را پیش از غیرفعالسازی سیم کارت قدیمی توسط اپراتور فرستنده، به مشترک تحویل دهد.
 18. پس دریافت شناسه تخصیص یافته ترابرد توسط مشترک، زمان فعال سازی حداکثر تا 3 روز برای سیم کارت های اعتباری و حداکثر 5 روز برای سیم کارت های دائمی به طول خواهد انجامید. در صورتی که تا این زمان سیم کارت جدید با همان شماره قبلی فعال نشده باشد، مشترک بایستی با مرکز پشتیبانی اپراتور پذیرا تماس بگیرد.
 19. در طی زمان فرآیند و در هر لحظه مشترک می تواند با ارائه کد رهگیری خود، از طریق پورتال اپراتور پذیرا، دفاتر خدمات مشترکین و یا مراکز تماس آن اپراتور نسبت به اطلاع از وضعیت (مرحله ای که ترابرد در آن قرار دارد) ترابرد شماره خود اقدام نماید.
 20. امکان انصراف از درخواست ترابرد، تا پیش از اعلام آمادگی اپراتور پذیرا برای فعال سازی (Execution) در پورتال اپراتور پذیرا و با استفاده از کد رهگیری (شناسه ترابرد) وجود دارد. جهت اعلام انصراف، به پورتال اپراتور مربوطه یا دفتر خدمات آن اپراتور مراجعه نمایید.
 21. هرگونه تماس مشترکین دائمی در دوره بررسی درخواست ترابرد، به اضافه هزینه های مربوط به خدمات دیگر (بسته های تخفیف و غیره) در صورتحساب نهایی لحاظ می شود. این صورت حساب ظرف 1 الی 2 ماه پس از ترابرد به مشترک ارسال می شود و مشترک ملزم به پرداخت آن است. در غیر اینصورت سرویس های سیم کارت در اپراتور جدید برابر مصوبات کمیسیون قطع خواهد شد.
 22. از مدت زمان حداکثر 2 روز و 20 دقیقه پایانی انجام فرآیند ترابرد، تا فعالسازی سیم کارت مشترک در شبکه اپراتور جدید، رومینگ بین الملل و تماس خارج از کشور، برای سیم کارت قبلی مشترکین دائمی مسدود خواهد شد.
 23. آنچه باید پس از ترابرد دانست

 24. مشترک بایستی برای تغییر مالکیت شماره ترابرد شده، به اپراتور پایه برگردد.
 25. در صورتی که مشترک به هر دلیلی، به مدت 6 ماه در شبکه اپراتور پذیرا غیرفعال باشد، اپراتور پایه حق سلب امتیاز مشترک و واگذاری شماره را خواهد داشت.
 26. چه کسی می تواند از ترابردپذیری شماره تلفن همراه استفاده کند؟

  ترابردپذیری در ایران، برای هر دو گروه سیم کارت "اعتباری" و "دایمی" تلفن همراه و همچنین به مشتریان کسب و کار امکان پذیر است.

  مشتریانی که خطشان نرمال است و بدهی صورتحساب با اپراتور فعلی ندارند.

  مشتریانی که مالک 10 خط یا بیشتر در اپراتور جدید نیستند.

   چه کسی سرویس ترابردپذیری شماره تلفن همراه را ارایه می دهد؟

  توسط کلیه اپراتورهای تلفن همراه در ایران(همراه اول،ایرانسل، رایتل)

  آیا می توانم خط ثابت را به موبایل ترابرد کنم؟

  خیر، در این طرح تنها امکان ترابرد خطوط تلفن همراه بین اپراتورهای مربوطه می باشد.

  آیا می توانم سیم کارت دیتای خود را ترابرد کنم؟

  بله، صرف نظر از نوع سیم کارت و نحوه استفاده از آن (به عنوان مثال مصرف دیتای موبایل) شما می توانید فرایند ترابرد را انجام دهید.

  آیا هر زمانی که بخواهم می توانم ترابرد را انجام دهم؟

  شما تنها می توانید شماره تلفن همراهی را ترابرد نمایید که حداقل به مدت 90 روز در اپراتور فعال بوده باشد. این به این معناست که:

 27. برای خطوطی که متقاضی ترابرد میباشند، میبایست سه ماه از تاریخ فعالسازی خط گذشته باشد
 28. در هر سال بیش از دو بار امکان ترابرد یک شماره وجود ندارد.
 29. آیا امکان ترابرد بدون تایید مشترک وجود دارد؟

  خیر، تنها خود مشترک (و یا شخص حقوقی مجاز) می تواند یک ترابرد را تایید کند.

  آیا می توانم سیم کارت اعتباری خودم را به سیم کارت دایمی ترابرد کنم؟

  خیر،ترابرد به صورت نظیر به نظیر امکان پذیر است یعنی دایمی به دایمی واعتباری به اعتباری

  پس از گذشت چه مدت از ترابرد میتوان به اپراتورپایه بازگشت؟

  برگشت به اپراتور پایه محدودیت زمانی ندارد وهر وقت مشترک اراده کند میتواند به اپراتور پایه پورت بک نماید.

 30. برای ترابرد شماره خود به کجا مراجعه کنم؟

  شما باید به یکی از دفاتر یا فروشگاه های همراه اول مراجعه کنید.

  چگونه شماره خود را ترابرد کنم؟

 31. مراجعه به یکی از دفاتر یا فروشگاه های همراه اول، تکمیل و امضای فرم ثبت نام، ارائه کارت شناسایی، ثبت اثر انگشت و دریافت سیم کارت جدید و یا مراجعه به پرتال ترابرد همراه اول به آدرس join.mci.ir و پر نمودن درخواست آنلاین ترابرد
 32. در صورت ثبت آنلاین درخواست ترابرد به دو صورت میتوانید سیم کارت جدید را تحویل بگیرید ،با انتخاب گزینه خدمات درب منزل سیم کارت حداکثر پس از 24 ساعت به صورت رایگان درب منزل وبا ارایه کارت ملی وتکمیل فرآیند ثبت نام تحویل خواهد شد ودر صورتی که مشترک گزینه مراجعه حضوری را انتخاب نموده باشد با مراجعه به یکی از دفاتر یا فروشگاه های همراه اول و تکمیل درخواست ثبت نام وبا ارائه کارت شناسایی سیم کارت جدیدی دریافت خواهید کرد
 33. سیم کارت جدیدی که به یکی از روشهای فوق دریافت نمودید پس از تایید ترابرد و اتمام پروسه مربوطه فعال خواهد شد
 34. پس از ثبت نام کد پیگیری به مشترک اختصاص می یابد که نگه داشت آن تا پایان فرآیند ترابرد الزامی است
 35. در صورت ترابرد یک خط دائمی، اپراتور فعلی مبلغ بدهی شما را اطلاع رسانی کند که این بدهی می بایست حداکثر ظرف 24 ساعت تسویه حساب شود. در صورت عدم تسویه حساب و تایید اپراتور فعلی در زمان مقرر درخواست ترابرد شما رد خواهد شد
 36. دریافت پیامک و یا از کار افتادن سیم کارت قدیمی تان، نشان از انجام ترابرد است و شما می بایست سیم کارت جدید را استفاده کنید
 37. چه مدارکی برای ترابرد شماره تلفن همراه مورد نیاز است؟

  برای سیم کارتهای اعتباری و دائمی، ارایه کارت شناسایی که اپراتور فعلی اطلاعات آن را در اختیار دارد(شماره ملی یا شماره پاسپورت).

  در خصوص ترابرد سیم کارت های تجاری مدارک ذیل مورد نیاز است:

 38. ثبت شرکت
 39. کد کسب و کار
 40. آدرس شرکت
 41. نامه ثبت
 42. وکالتنامه
 43. در چه ساعتی از روز شماره من ترابرد می شود؟

  تنها در ساعات اداری سیستم ترابردپذیری شماره تلفن همراه، شنبه تا چهارشنبه ساعات 8 صبح الی 5 بعد از ظهر و پنجشنبه ها ساعات 8 صبح الی 3 بعد از ظهر.

  آیا می توانم پروسه ترابرد را کنسل کنم؟

  تا قبل از فعال سازی وبا ارایه کد پیگیری به دو روش میتوان ترابرد راکنسل نمود:

 44. مراجعه به پرتال و انتخاب گزینه انصراف از ترابرد

 45. مراجعه به دفاتر و پر کردن فرم انصراف از ترابرد
 46. چه زمانی باید از سیم کارت جدید استفاده کنم؟

  زمانی که پیامک تایید فعال شدن سیم کارت را دریافت نمودید و یا زمانی که سیم کارت قدیمی غیر فعال شود.

  در صورت بروز مشکل و یا شکایت داشتن از پروسه ترابرد چه کنم؟

  با سامانه شکایت سازمان تنظیم مقررات (195) تماس حاصل نمایید.

  اگر شماره من بدون رضایت من ترابرد شود چه کنم؟

  در فرآیند ترابرد مشترک هنگام تحویل سیم کارت با ارایه کارت شناسایی احراز هویت میگردد لذا احتمال این اتفاق بسیار پایین است مع هذا در صورت بروز چنین اتفاقی در اسرع وقت با مراجعه به اپراتور پایه میتوان اقدام به باز گشت نمود" تغییر یابد

  آیا باید همه شماره های خود را با هم ترابرد کنم؟

  خیر، هر شماره بصورت جداگانه ترابرد می شود. پس شما می توانید یک یا برخی و یا تمام شماره های خود را ترابرد کنید.

  چگونه می توانم از وضعیت ترابرد شماره خود مطلع شوم؟

  با در دسترس داشتن کد پیگیری ومراجعه به پرتال همراه اول به آدرس join.mci.ir قسمت پیکیری ترابرد ویا مراجعه به دفاتر همراه اول در سراسر کشور میتوانید ازآخرین وضعیت ترابرد شماره خود آگاه شوید

  آیا امکان استفاده از سرویس های فعلی در طول مدت پروسه ترابرد وجود دارد؟

  بله، تا زمانی که شماره شما هنوز ترابرد نشده همه سرویس ها بصوت نرمال ادامه خواهند یافت. ولی در طی فرآیند ترابردبرای مشترکین رومینگ بین الملل قطع میگردد وامکان تماس خارج از کشوربرای مشترک وجود ندارد.

  در صورت رد درخواست ترابرد و یا عدم تکمیل آن چکار کنم؟

  در صورت وجود هرگونه مشکل در روند انتقال می بایست با اپراتور فعلی تماس حاصل کنید.

  آیا می بایست سیم کارت قدیمی را نگهدارم تا بتوانم دوباره به اپراتور اولیه بازگردم؟

  پس از ترابرد به شبکه جدید سیم کارت قدیمی شما غیر فعال خواهد شد و امکان استفاده مجدد از آن وجود ندارد. در صورت تصمیم به بازگشت به اپراتور اولیه سیم کارتی جدید به شما داده خواهد شد.

 47. هزینه یک ترابرد چقدر است؟

  همراه اول هزینه ای بابت ترابرد به شبکه تلفن همراه خود دریافت نمی کند.

  اپراتور فعلی من چه مبلغی را بابت ترابرد درخواست می کند؟

  اپراتور فعلی شما مجاز به دریافت هزینه ای از شما بابت ترابرد از شبکه اش نیست. اما اگر شما تحت شرایط قراردادی با اپراتور فعلی باشید(به عنوان مثال پرداخت اقساط گوشی موبایل)، در اینصورت امکان درخواست برای پرداخت یکجای مبلغ باقی مانده وجود دارد.

  اعتبار باقی مانده سیم کارت اعتباری من پس از ترابرد چه می شود؟

  از آنجایی که این اعتبارات متعلق به اپراتور اولیه است، به شما پرداخت نخواهد شد

  پس از محاسبه بدهی من به اپراتور فعلی با خط دایمی خود چندین تماس گرفتم. چه زمانی باید هزینه مربوطه را پرداخت کنم؟

  هرگونه تماس شما در دوره بررسی به اضافه هزینه های مربوط به رومینگ و غیره در صورتحساب آخر شما لحاظ می شود. این صورت حساب ظرف 1 الی 2 ماه پس از ترابرد به شما ارسال می شود و شما ملزم به پرداخت آن هستید در غیر اینصورت سرویس های سیم کارت شما در اپراتور جدید قطع می شود.

  اعتبارات باقی مانده من چه می شود؟

  از آنجایی که این اعتبارات متعلق به اپراتور اولیه می است، به شما پرداخت نخواهد شد.

  آیا هزینه های تماس من تغییر خواهد کرد؟

  پس از ترابرد کلیه هزینه های شما بر اساس تعرفه های اپراتوری که به آن ترابرد کرده اید محاسبه خواهد شد و هزینه تماس کسانی که با شما تماس میگیرند بر مبنای شبکه ای محاسبه میگردد که آنها درآن حضور دارند

  آیا صورت حساب دیگری از اپراتور اول دریافت خواهم کرد؟

  حد اکثر دو ماه پس ازترابرد قبض ثانویه ای دریافت خواهید کرد که کلیه بدهی های معوق شما مثل هزینه های تماس بین الملل در آن منظور شده است و باید نسبت به تسویه حساب اقدام نمایید در غیر این صورت به اپراتور مبدا عودت داده خواهید شد

 48. آیا می توانم از سیم کارت قدیمی ام در شبکه جدید استفاده کنم؟

  خیر، شما می بایست سیم کارت جدیدی از اپراتور مقصد دریافت کنید.

  در صورت ترابرد آیا شماره های ذخیره شده در سیم کارت قدیمی ام از بین می روند؟

  بله، در صورت داشتن شماره های ذخیره شده در سیم کارت قدیمی، باید آنها را به سیم کارت جدید منتقل کنید.

  آیا می توانم شماره ام را بیش از یک بار ترابرد کنم؟

  در سال صرفاً دو بار امکان ترابرد وجود دارد

  اگر به اپراتور دیگری ترابرد کنم، هنگام تماس به دیگران آنها چه شماره ای را خواهند دید؟

  شماره فعلی شما نمایش داده خواهد شد (شماره اصلی که از اپراتور قبلی خود داشته اید با حفظ سر شماره)

  پس از ترابرد آیا از سرویس های فعلی ای که استفاده می کنم بهره خواهم برد؟

  خیر. شما تنها شماره تلفن خود را منتقل می کنید. تمام سرویس ها بر اساس سرویس های موجود اپراتور جدید به شما ارائه خواهد شد. شما باید هرگونه سرویس جدید را دوباره سفارش دهید و تنظیمات را از ابتدا برای سرویس های مختلف انجام دهید.

 49. بوق ترابرد

  از آنجاییکه پس از ارائه خدمات ترابرد، پیش شماره تلفن همراه مشترکین نمی‌‍‍‍‌تواند تعیین کننده نوع اپراتور خدمات دهنده به مشترک باشد، لذا به منظور اطلاع‌رسانی به مشترکینی که قصد برقراری تماس با مشترک ترابرد شده را دارند و در جهت آگاه نمودن وی از برون شبکه‌ای بودن تماس و تفاوت هزینه مربوطه، قبل از برقراری تماس، نسبت به پخش بوق مختص ترابرد اقدام می‌شود. شایان ذکر است بوق مذکور متفاوت از بوق موجود در ارائه خدمات تلفن که در حال حاضر قابل شنود است، می‌باشد.

  نوع سیم کارت نوع تماس تعرفه هر دقیقه مکالمه (تومان)
  همراه اول دائمی به همراه اول و تلفن ثابت 57
  همراه اول دائمی به سایر اپراتورها یا مشترکین ترابرد شده 62/5
  همراه اول اعتباری به همراه اول و تلفن ثابت 67
  همراه اول اعتباری به سایر اپراتورها یا مشترکین ترابرد شده 93/7

سیم کارت - ترابرد سیم کارت