نمایش مطلب

خرید گوشی موبایل

برای همه ما پیش آمده است که قصد خرید موبایل جدید داشته باشم اما به دلیل تنوع در بازار در انتخاب دچار سردرگمی شوید. در این مطلب به 11 سوال که باید قبل از خرید گوشی نو از خود بپرسیم اشاره می کنیم تا بتوانید در هنگام خرید بهترین انتخاب را داشته باشید

بودجه شما برای خرید گوشی چقدر است

شاید مهم‌ترین چیزی که بر هر خریدی تاثیر مستقیم دارد، بودجه‌ای است که کاربر در نظر می‌گیرد. درواقع بودجه شما تعیین می‌کند که باید سراغ گوشی ارزان‌قیمت بروید، گوشی‌های میان‌رده را در لیست خود قرار دهید یا اینکه سراغ بالارده‌ها و پرچم‌دارها بروید.

چه انتظاری از گوشی دارید

آیا شما از جمله افرادی هستید که استفاده‌تان از گوشی محدود به تماس و ارسال پیام با اپلیکیشن‌های پیام‌رسان محبوب است؟ یا اینکه دوست دارید سراغ اپلیکیشن‌های متفاوت بروید و آنها را آزمایش کنید؟ آیا به مطالعه با گوشی همراهتان عادت دارید؟ دوست دارید گوشی شما نقش دوربین عکاسی شما را هم ایفا کند؟

کیفیت چقدر برای شما مهم است

برخی افراد به کیفیت ساخت گوشی اهمیت زیادی می‌دهند و ترجیح می‌دهند هم بدنه گوشی از مواد مرغوب ساخته شده باشد و هم سخت‌افزار آن محصول کشورهایی قابل اعتماد باشد. واضح است که هر چه به کیفیت بالاتر بیندیشید، باید هزینه بیشتری نیز بپردازید.

چند سال از گوشی استفاده خواهید کرد

با پیشرفت سریع تکنولوژی، گوشی‌های هوشمند ما پس از مدتی قدیمی می‌شوند و دیگر کارایی متناسب با نیاز افراد را ندارند. قبل از خرید گوشی خوب است بدانید معمولا چه زمانی باید بگذرد تا شما گوشی جدیدی خریداری کنید.

آیا برند خاصی مد نظر دارید

بسیاری از کاربران اغلب گوشی‌هایی از یک برند را انتخاب می‌کنند و ترجیح می‌دهند وارد برند دیگر با تجربه کاربری دیگری نشوند. آیا شما هم از این دسته کاربران هستید و به برند خود وفادارید؟ یا ترجیح می‌دهید سراغ یک گوشی از برندی جدید بروید؟ این تصمیم در خرید گوشی برای شما بسیار تعیین‌کننده است.

کدام ویژگی گوشی برای شما مهم‌تر است: پردازنده، دوربین، نمایشگر یا سیستم عامل

خوب است اولویت‌های خود را در رابطه با ویژگی‌های گوشی مشخص کنید. آیا ترجیح می‌دهید گوشی شما رابط کاربری روان و ساده داشته باشد؟ سیستم عامل اندروید انتخاب اول شماست یا به ویندوز فون و iOS هم فکر می‌کنید؟ یا اصلا سیستم عامل دستگاه در درجات بعدی و پس از دوربین آن برایتان مطرح می‌شود؟

آیا هنگام خرید گوشی می‌توان به پیشنهادات فروشنده اعتماد کرد

فروشندگان اغلب گوشی‌های پرفروش بازار را تبلیغ می‌کنند و ویژگی‌های خوب آنها را بیان می‌کنند. گاهی نیز به مقایسه دیوایس‌هایی می‌پردازند که شما در انتخاب بین آنها مردد مانده‌اید و با گفتن نکات مثبت و منفی هر کدام انتخاب را برایتان ساده می‌کنند. اما به‌طور کلی بهتر است در مورد ویژگی‌های گوشی مورد نظرتان به‌خوبی تحقیق کنید و خودتان تصمیم‌گیرنده نهایی برای خرید باشید.

برای خرید به کجا مراجعه کنیم؟ پاساژهای بزرگ یا مغازه‌های کوچک

نیازی به گفتن نیست که در پاساژهای بزرگ شما گوشی‌های بیشتری خواهید دید و احتمالا محدوده قیمتی گسترده‌تری پیش روی شما قرار می‌گیرد. اما اگر پیش از خرید به‌طور کامل جستجو کرده‌اید، از قیمت گوشی موردنظر خودتان هم آگاهید و قیمت پایین‌تر پاساژهای بزرگ برایتان از اهمیت برخوردار نیست، سراغ مغازه‌های کوچک‌تر و خلوت‌تر بروید.

آیا همزمان با خرید گوشی، نصب اپلیکیشن و خرید لوازم جانبی نیز ضروری است

فروشندگان گوشی‌های همراه پس از خرید گوشی معمولا به شما پیشنهاد می‌کنند که اپلیکیشن‌هایی روی گوشی جدید نصب کنند یا قاب محافظ، کاور و... به شما پیشنهاد می دهند. اگر خودتان از عهده نصب اپلیکیشن برمی‌آیید، نیازی نیست هزینه‌ای برای نصب برنامه و بازی و... بپردازید، اما اگر سررشته‌ای از این کارها ندارید، خوب است همان ابتدا به توصیه فروشنده عمل کنید و برخی برنامه‌های کاربردی را روی گوشی خود داشته باشید.

آیا تنها باید سراغ گارانتی‌های اصلی برویم یا گارانتی‌های متفرقه هم قابل اعتمادند

تقریبا می‌توان گفت گارانتی‌های اصلی با گارانتی‌های سایر شرکت‌ها تفاوتی ندارند، اما در مورد گارانتی‌هایی که شخص فروشنده ارائه می‌کند هیچ تضمینی وجود ندارد که هنگام بروز مشکل جوابگو باشند. 

چه زمانی باید سراغ خرید گوشی تازه‌وارد به بازار رفت

وقتی گوشی جدیدی (به‌خصوص پرچم‌دار) وارد بازار می‌شود، معمولا قیمتی بیشتر از حد معمول دارد و اگر کمی صبور باشید، می‌توانید با گذشت زمانی یک یا دو ماهه همان گوشی را با قیمتی کمتر خریداری کنید.